Dwór Artusa to jeden z popularniejszych obiektów Traktu Królewskiego w Gdańsku. Początki budynku stojącego tuż za Fontanną Neptuna sięgają średniowiecza, w którym to dwór pełnił rolę ważnego ośrodka życia towarzyskiego i handlowego miasta. Jego nazwa wywodzi się od imienia legendarnego wodza Celtów Artura, tego od Okrągłego Stołu, będącego wzorem cnót rycerskich.

Gdański Dwór Artusa wzniesiony został przez Bractwo Św. Jerzego, skupiające tzw. junkrów - rycerzy z bogatych, szlacheckich rodzin niemieckich. Podobne wymagania stawiane były przed gośćmi Dworu Artusa. W skład obecnego zespołu Dworu Artusa wchodzą następujące obiekty: parter dwóch połączonych kamienic zwanych Starym Domem Ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy.

Dwór Artusa pełnił rozmaite funkcje. Z jednej strony organizowane w nim były towarzyskie spotkania, urozmaicane występami muzyków, kuglarzy i linoskoczków. Organizowano w nim okazałe uczty, trwające nawet kilka dni. Poza tym prowadzono w nim otwarte rozprawy sądowe, wystawiano prace malarzy i księgarzy i – jak przystało na miasto kupieckie – handlowano zbożem.

Dwór spłonął doszczętnie w 1476 roku, jednak szybko został odbudowany. Kolejnym tragicznym momentem w jego historii, podobnie jak całego miasta, była II wojna światowa. Zrekonstruowany częściowo Dwór Artusa jest dziś otwarty dla zwiedzających jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W jego wnętrzu zobaczyć można wiele oryginalnych zabytków. Do najważniejszych wśród nich należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

Lokalizacja:

ul. Długi Targ  43/44, Gdańsk

Godziny otwarcia:

godziny obowiązujące w sezonie letnim

  • poniedziałek: 11:00-13:00
  • wtorek-sobota: 10:00-18:00
  • niedziela: 11:00-18:00

Ceny biletów:

10 zł normalny, 5 zł ulgowy
w poniedziałek wstęp bezpłatny

Więcej informacji: https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/dwor-artusa/ 

Newsletter
Rezerwacja niedostępna

Już niedługo będziesz mógł zarezerwować nasz apartament.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij